راهنمای انتخاب هدیه سازمانی دست ساز و صنایع دستی

راهنمای انتخاب هدیه سازمانی دست ساز و صنایع دستی

هدیه سازمانی، هدیه ای است که یک شرکت و یا سازمان به مشتری و یا کارمندان خود می دهد که مهم ترین هدف آن ایجاد یک رابطه مستحکم بین سازمان و مخاطبان آن می باشد. البته راه های بسیاری وجود دارد تا اهمیتی که برای مشتری و یا شریک های تجاری خود قائلیم را نشان دهیم. اما روشی که معمولا همه از آن غافل می مانند هدیه است. هدیه ای که می دانید معنای ویژه ای برای آن ها خواهد داشت و سبب می شود هدیه شما به عنوان یک یادگاری همیشه در پیش ذهن آن ها بماند. در این مقاله قصد داریم تا راهنمایی هایی را برای انتخاب یک هدیه سازمانی به شما ارائه کنیم با ما همراه باشید.

خرید هدیه سازمانی

به چه دلایلی در سازمان ها هدیه سازمانی به یکدیگر می دهند؟

دلایل هدیه سازمانی می تواند کاملا متفاوت و یا شخصی باشد، مثلا قدردانی از یکی از مشتریان وفادار و همیشگی و یا تشکر از کارمندی که بیشتر از زمان و فرا تر از حدود وظایف خود برای شما وقت گذاشته است. اما دلیلی که تقریبا می توان گفت بیشتر سازمان ها به همان منظور به هدیه دادن روی می آورند، تقویت شدن رابطه تجاری فی ما بین است. برخی دلایل را در ادامه بازگو می‌کنیم.

 •  هدیه دادن پلی است برای ایجاد روابط نزدیک تر.
 • در تماس بودن مشتری، رابطه کاری را زنده نگه می دارد.
 •  شخصی سازی کردن هدایا برند شما را تقویت می کند.
 • هدیه دادن شما را نسبت به رقبا متمایز می کند.

 

چه نکته هایی در انتخاب هدیه از اهمیت برخوردارند ؟

 1. بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی، هدیه می تواند فاصله بین شما و مشتری یا شریک تجاری تان را از بین ببرد حتی اگر در دو شهر و کشور متفاوت باشید.
  .
 2. اگر برای برند خود اهمیت قائل هستید به کسانی که شما و سازمان تان را برای تجارت انتخاب کرده اند، نشان دهید که برند شما به این رابطه و تفکر مشترک بین تان اهمیت خاصی می دهد. شرکت هایی که هدایای سازمانی به فروش می رسانند اغلب این امکان را فراهم می کنند تا هدایای شما اختصاصی شود و با لوگوی خودتان ارائه شود.
  .
 3. در بازاریابی مفهومی وجود دارد به نام ” کمپین قطره ای” که منظور از آن ذره ذره در ارتباط بودن با مخاطب می باشد. وقتی هدیه شما در زمانی مناسب به مخاطب تان می رسد درهای جدیدی از رابطه به روی او باز می شود و به احتمال زیاد در پی این خواهد بود تا مذاکرات تجاری اش را با شما بیشتر و گسترش بدهد تا پاسخی مناسب برای هدیه شما ارائه دهد
  .
 4. مطمئنا شما تنها شرکتی نیستید که مخاطبان شما با آن ها سر و کار دارد؛ اما می توانید تنها شرکتی باشید که یک هدیه خاص در زمانی مناسب برای آن ها می فرستد.

 

چه شرایطی را باید در هدیه دادن رعایت کنیم؟

هر مناسبت و هر مخاطبی شرایط ویژه و خاصی  را دارا می باشد که باید به آن ها توجه داشت اما سه مورد از مواردی که باید در هدیه دادن از نوع سازمانی به آن توجه کنید را در زیر برای شما فهرست کردیم:

 •  هدیه ی مناسب
 •  انتخاب شیوه ارسال و تحویل
 •  زمان مناسب

 

چند نکته مهم در ارتباط با قوانین هدایای سازمانی

 1. قبل از اینکه به فکر خرید هدیه باشید اول مطمئن شوید که سازمان مخاطب تان شرایط و اخلاق نامه خاصی دارد یعنی فرهنگ سازمانی تاثیر زیادی در انتخاب هدیه شما دارد قاعدتا هدیه ای که برای یک سازمان جوان و استارتاپی در نظر می گیرید خیلی متفاوت از سازمانی است که سنتی و فرهنگ متفاوتی دارد مانند سازمان یا ارگان های دولتی.
  .
 2. در هدیه دادن به شرکت های مالی و پولی مانند ادارات مالیاتی و بیمه باید به تمام شرایط و ضوابط آن سازمان توجه کنید.
  .
 3. زمانی که در یک مناقصه هستید اصلا به فکر هدیه دادن نباشید چون بدترین زمان ممکن است حتی اگر در تعطیلات باشد.
  .
 4. هدایای بسیار لوکس مانند اتومبیل یا یک سفر همیشه مورد بحث قرار دارند و باید بسیار محطاتانه تهیه و ارائه شوند، زیرا برخی قوانین مالی و مالیاتی اجازه دادن و گرفتن این گونه هدایا را به برخی شرکت ها نمی دهد.
  .
 5. حتی اگر قانونی در کار نباشد مواظب باشید تا هدیه ای که انتخاب می کنید تاثیر بدی در مخاطب نگذارد. برای این منظور باید فرهنگ و آداب مخاطب خود را مورد بررسی و توجه قرار دهید؛ به ویژه اگر مخاطب تان از کشوری دیگر است.
  .
 6. بهترین زمان هدیه دادن تعطیلات است، مثلا تعطیلات سال نو. اما مناسبت هایی مانند تولد، سالگرد شروع همکاری و … نیز وجود دارند؛ هدیه دادن در این زمان ها مطمئنا حس بسیار بهتری در مخاطب ایجاد خواهد کرد.
  .
 7.  هدیه و کادو های سازمانی راهی مناسب برای استحکام رابطه تجاری شماست. از آن با یک شیوه و در زمان مناسب استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب خود  برسید.
  .
 8. هدیه و کادو های سازمانی راهی مناسب برای استحکام رابطه تجاری شماست. از آن با یک شیوه و در زمان مناسب استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب خود  برسید.

 

چرا صنایع دستی و دست سازه ها بهترین انتخاب هدیه سازمانی هستند؟

همگام با رشد سریع تجارت آنلاین، مصرف کنندگان نسبت به ارزش بالای کالاهای دست ساز و آثاری که تولید انبوه ندارند، آگاهی بیشتری پیدا کرده اند. اکنون مشتریان بیشتری این محصولات را مستقیما از هنرمندانی که آنها را با عشق فراوان آفریده اند، خریداری می نمایند. در این اینجا ما محرک ها و دلایل گرایش مشتریان و مخاطبان به سمت و سوی کالاهای دست ساز را بازگو می نماییم.

 

برقراری ارتباط با هنرمندان و خالق هنر :

برقراری ارتباط با دیگران، یکی از دلایل گرایش مصرف کنندگان می باشد. مردم عاشق این هستند که بدانند، کالایی که خریداری کرده اند را یک شخص واقعی ساخته است. این امر باعث می شود به پولی که خرج کرده اند، حس اعتماد و اعتبار بیشتری پیدا کنند. بسیاری از شرکت ها برای استفاده از این تمایل ذاتی بشر، به طور مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند. امروزه حتی عمده فروشان و خرده فروشان نیز ریشه های محصول خود را به بازاریابی هایشان متصل می کنند و به مشتریان اطلاعات بیشتری در مورد کسب و کارشان و کسانی که آنها را تولید می کنند، ارائه می دهند.

 

منحصر به فرد بودن صنایع دست ساز :

اکثر مردم به کالاهای دست ساز منحصر به فرد دسترسی نداشتند، مگر اینکه آنها را در مناطقی که کالاها ساخته شده بودند و به طور مستقیم از سازندگانشان خریداری می کردند در حال حاضر با وجود سایت های فروشگاهی (که به طور مستقیم مصرف کنندگان را به هنرمندان که اقلام دست ساز را می آفرینند، پیوند می دهند) مخاطبان نسبت به اهمیت کالا و هدیه دست ساز آگاهی بیشتری دارند و به سادگی می توانند آنها را انتخاب و خرید نمایند.

 

تفاوت در نوع خرید:

عوامل گوناگونی نظیر نگرانی های زیست محیطی، ایجاد فرصت شغلی برای هنرمندان و کسب و کارهای کوچک روند خرید محصولات دست ساز را افزایش داده و همین متفاوت بودن نوع خرید برای مشتریان بسیار جذاب تر می باشد. مشتریان از این ایده که به سادگی می توان در زندگی افراد دیگر تاثیر مثبت گذاشت لذت می برند آن هم فقط با خرید محصولاتی که به هر حال خریداری خواهند کرد. کالاهای دست سازی که توسط انسان ها و در خارج از محیط کارخانه ساخته می شوند به نظر بسیاری از مشتریان و مصرف کنندگان، سازگار با محیط زیست می باشد

پس خرید هدیه از میان کالاهای دست ساز و صنایع دستی نسبت به کالاهای انبوه کارخانه ای گزینه ای مطلوب تر به نظر می رسد.

 

از کجا هدیه سازمانی دست ساز و صنایع دستی بخریم؟

هنرمی، هنرمی بازار آنلاین خرید و فروش محصولات دست ساز و صنایع دستی است. هنرمندان ایرانی از سراسر کشور با افتتاح غرفه آنلاین خود در هنرمی حضور دارند و در دسته بندی های مختلف می توانید خرید های خود را انجام دهید اون هم مستقیما از هنرمند خالق اثر در هر تعداد و اندازه ای که بخواهید میتوانید سفارش دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات 4

 1. اکبری گفت:

  تعداد زیاد هم میشه از هنرمندای داخل هنرمی سفارش ثبت کرد ؟

  1. نویسنده گفت:

   بله امکان سفارش عمده از دست سازه ها طی مذاکره آنلاین در سایت امکان پذیره

 2. حسینی گفت:

  مقاله خوبی بود

  1. نویسنده گفت:

   ممنون دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.