فرش ایرانی محبوب دنیا

فرش ایرانی محبوب دنیا

فرش ایرانی نماد قدمت و اصالت ایرانیان است هنر فرش بافی از قدیمی ترین هنر های دستی ایرانیان بوده به طوری که طبق یافته ها و شواهد قدیمی ترین فرش دنیا متعلق به ایران و مربوط به دوره هخامنشیان می باشد. قالی و فرش ایرانی محبوب ترین اثر هنری ایرانیان در جهان است به طوری که هر روز شاهد افزایش این محبوبیت بین جوامع بین المللی هستیم.

خرید صنایع دستی و فرش ایرانی

از دلایلی که فرش ایران را خاص میکند طرح ها و نقش هایی است که بافندگان ایرانی از آن ها استفاده میکنند نقوش بافته شده معمولا نشانی از ایران و فرهنگ ایرانیان است که به زیبایی کنار یک دیگر بافته شده اند.

در خانه های ایرانی فرش و قالی یکی از اجزای همیشگی در دکوراسیون منزل ایرانی است که از دیرباز در فرهنگ و رسوم ما جای داشته. فرش های ایرانی انواع مختلفی دارند و شهر های مختلفی نیز بر روی این هنر کار میکنند که در این مقاله به آن می پردازیم.

آنچه در مقاله فرش ایرانی محبوب می خوانیم :

قدمت فرش ایرانی به چه زمانی بر می‌گردد :

اولین شواهد در خصوص قدمت فرش ایرانی به دوره ساسانیان برمی‌گردد. همانطور که میدانیم مواد اولیه ای که با آن فرش می بافند غالبا پنبه، نخ ابرایشم، پشم و … می باشد به همین دلیل با گذشت زمان پوسیده می شود و از بین می رود، به همین دلیل کار برای باستان شناسی و قدمت شناسی کمی دشوار است. اما با این وجود آثار و شواهد به جا مانده طی بررسی و مستند سازی قدمت این هنر را به دوره ساسانسان نسبت می دهند.

فرش دستباف ایرانی

استفاده از فرش در دوران هخامنشیان بسیار متداول بوده به حدی که اسکند مقدونی با مشاهده فرش های ایرانی در پاسارگاد متعجب شده و به وجد می آید. با این حال شواهد تاریخی زیادی نیز کشف شده که گواه بر قدمت تاریخی و اصالت فرش ایرانی است.

برای مثال در سال 1949 باستان شناس روس به نام سرگئی رودنکو در حال اکتشاف در دره پازیریک فرشی یافت که مرتبط با دوره هخامنشان بود که از آن روز به عنوان یگانه سند فرش بافی آن عهد مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است. این فرش هم اکنون در موزه آرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ نگهداری می شود.

قالی کشف شده پازیریک

انواع فرش اصیل ایرانی :

جاجیم ، اصیل زاده ایرانی

جاجیم به زیر اندازی گفته می شود که دو روی آن بافته شده در واقع یک زیر انداز دو رو است. این فرش پرز ندارد و معمولا در روستاهای ایران بافته می شود و در بین عشایر ایرانی نیز بافته و استفاده می شود از استان هایی که بر روی هنر جاجیم بافی کار میکنند میتوان از همدان، فارس، آذربایجان شرقی، مازندران، کردستان، کرمانشاه نام برد

گبه، هنر با الیاف طبیعی

گبه نوعی قالی است که با الیاف طبیعی بافته می شود این هنر معمولا ساخت دست عشایر لر و قشقایی است. این قالی پرز های بلند دارد و در هنگام بافت واحد شمارش آن پود است

گلیم ، هنر خاص بافندگی

گلیم فرشی است دست بافت که که از تار پود اغلب از پشم حیوانات اهلی بافته شده است گلیم یک واژه پارسی است اما در دوران کهن به آن پلاس میگفتند، گلیم سوغات شهر سیرجان است

فرش دستباف نواحی مختلف ایران :

فرش ایرانی در شهر های دیگر هم بافته می شود و از نقوش بی نهایت زیبایی بر خوردار اند مانند فرش تبریز، فرش کاشان، فرش قم ، فرش یزد، فرش اراک که زبان زد هستند می توان نام برد.

فرش تبریز :

فرش تبریز

قدمت فرش و بافندگی تبریزی به دوره صفویه بر میگردد فرش تبریز اصطلاحا ریز بافت و مینیمال است و غالبا با ابریشم و یا پشم بافته می شوند پرز این فرش ها کوتا و در رج بالا بافته می شوند.

.

فرش کاشان :

فرش کاشان معمولا رنگ های خنثی و سفید هستند ارتفاع آن ها معمولا کوتا است و عمدتا ریز بافت و ظریف هستند

.

خرید و فروش فرش ایرانی :

اگر بافنده و یا فروشنده فرش دستباف ایرانی هستید میتوانید با ثبت نام در بازار آنلاین خرید و فروش صنایع دستی، هنرمی غرفه ای آنلاین و بی نظیر برای کسب و کار خود افتتاح کنید و اگر علاقه مند به خرید دستباف های ایرانی هستید نیز میتوانید سری به هنرمی و محصولات هنرمندان بی اندازید و آنلاین خرید کنید.

مجله هنرمی

نظرات 5

 1. علی گفت:

  فرش ایرانی واقعا زیباست

 2. محمد امین گفت:

  من گالری فروش فرش دارم میتونم توی هنرمی فروشگاه بگیرم؟

  1. adminhonarme گفت:

   بله ، اگر تولید کننده هستید یا گالری فروش فرش های ایرانی دارید میتونید در هنرمی فروشگاه داشته باشید و محصولاتتون رو برای فروش بگذارید آدرس سایت :https://honarme.com

 3. ریحانه گفت:

  من قالی و گلیم میبافم امکان گرفتن غرفه از هنرمی هست؟

  1. adminhonarme گفت:

   بله ، هنرمندان و بافندگان انواع فرش ها و گلیم های دستباف ایرانی از سراسر کشور میتونن در هنرمی فروشگاه داشته باشن و محصولات خودشون رو برای فروش بگذارند جهت ثبت نام به ادرس https://honarme.com مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.