صنایع دستی ایران هنری برخواسته از تمدن

صنایع دستی ایران هنری برخواسته از تمدن

قدمت صنایع دستی ایران از دوران باستان می آید که نشان از هویت و فرهنگ تمدن غنی ایرانیان دارد. توانایی ساختن اولین چیزی بوده است که آدمیان آن را یاد گرفته و یکی از مهم ترین راه های ارتباط جوامع با یکدیگر بوده است به همین دلیل خیلی از اطلاعات باستانی هر کشوری با صنایع دستی آن کشور به دیگران انتقال پیدا میکند. در این مقاله قصد داریم تا با نگاهی به صنایع دستی ایران اطلاعاتی خواندنی را با شما در میان بگذاریم.

خرید صنایع دستی ایرانی

.

معرفی صنایع دستی ایرانی :

همانطور که در بالاتر گفته شد کشور عزیزمان ایران پیشینه ای بلند و غنی از آثار هنری دارد به طوری که امروزه در جهان از ایران به عنوان یک کشور مطرح صادر کننده هنر یاد می شود. هنر های دستی ایران برگفته شده از هنر اقوام مختلف ایران هستند که در دل هر کدام فرهنگی نهفته است

تعریف کلی صنایع دستی

به صورت کلی صنایع دستی تلفیق هنر دست با استفاده از ابزار ها و وسایل که در نهایت تبدیل به یک اثر هنری می شود را صنایع دستی گویند.

صنایع دستی هر منطقه از ایران خاص و منحصر به همان منطقه است که ریشه در تاریخ، فرهنگ و تمدن آن شهر یا روستا دارد و در بعضی از مناطق کشور صنایع دستی مشترک بین استان ها وجود دارد. قطعا صنایع دستی علاوه بر ارزشی که از تاریخ و تمدن می‌گیرد ارزشی بیشتر را از دستان انسان های هنرمندی که آن را خلق میکنند دریافت میکنند در واقع منحصر به فرد بودن کالا ها بخاطر دستی بودن آن هاست.

خرید صنایع دستی

انواع صنایع دستی ایرانی :

صنایع دستی ایران تنوع بالایی دارند. هرکدام از شهرها و روستاهای ایران به تناسب آب و هوا و امکانات هر منطقه صنایع دستی متفاوتی تولید می‌کنند. با گذشت زمان به قدری این تنوع ها زیاد شده اند که از دسته بندی اصلی صنایع دستی ایران فاصله گرفته اند اما به صورت کلی هنر ایرانیان در زمینه صنایع دستی به هنر های زیر اختصاص داده می شوند.

خرید آنلاین صنایع دستی ایرانی

صنایع دستی میناکاری :

کلمه « مینا » به معنی آبی آسمانی است و همانطور که در هنر میناکاری دیده می شود نقوشی زیبا و خاصی را به رنگ آبی آسمان ایجاد کرده که با یک نگاه به اثر ما را یاد پهنای آسمان آبی می اندازد. تاریخچه مینا کاری در ایران به 5000 سال قبل بر میگردد که برای زیبایی بخشیدن به زیورآلات و ظروف در باستان ایرانیان به کار می رفته است. این هنر و صنایع دستی جز صنایع دستی گران قیمت ایران می باشد. از مطرح ترین انواع هنر میناکاری، میناکاری نقاشی و شبکه ای می باشد که آثار زیبایی را در این دو طرح خلق می‌کنند.

صنایع دستی فلزی:

صنایع دستی برآمده از فلز گران و زیبا هستند فلز از ابتدا برای انسان ها ماده ای مهم و گران بوده است در ایران نیز صنایع دستی ارزشمندی با فلز هایی چون نقره، مس، طلا ساخته می‌شود. از پر طرفدارترین صنایع دستی فلزی ایران نقره کوبی و مس کوبی هستند و از شاخه های دیگر می توان از حکاکی، قلمه زنی، ریخته گری، زرگری، طلاکاری، خاتم کاری نام برد.

خرید خاتم کاری

صنایع دستی چوبی :

صنایع دستی چوبی ایرانی در دنیا زبان زد هستند هنر های دستی مانند خاتم کاریبا چوب، معرق کاری، منبت کاری و مشبک ساز از مطرح ترین هنرها با چوب در ایران هستند پر طرفدار ترین هنر دستی با چوب در ایران منبت کاری می باشد.

دیگر هنرهای دستی ایرانی شامل :

صنایع دستی سنگی، سفالگری، آبگینه، رودوزی، نساجی و بافت فرش ، نمد مالی، حصیر بافی، محصولات چرمی می توان نام برد

خرید و فروش صنایع دستی ایرانی:

هنرمی بازارآنلاین خرید و فروش صنایع دستی است اگر شما به خرید انواع صنایع دستی ایرانی علاقه مند هستید میتوانید با مراجعه به سایت هنرمی به صورت آنلاین و بدون واسطه خرید خود را از هنرمند سازنده آن اثر انجام دهید و اگر هنرمند هستید و صنایع دستی اصیل ایرانی تولید میکنید نیز میتوانید با ثبت نام در سایت هنرمی فروش صنایع دستی خود را انجام دهید

مجله هنرمی

نظرات 15

 1. مریم گفت:

  بدون شک ایران بهترین صنایع دستی رو در جهان تولید می‌کنه

 2. طاهر گفت:

  بهترین سوغات ایران صنایع دستی هر شهر می تونه باشه

  1. مژده گفت:

   هنرمی خیلی به کسب و کار من رونق بخشید، تشکر ویژه اژ تیم هنرمی که از این کسب و کارهای کوچک خانگی حمایت کرد

   1. adminhonarme گفت:

    ممنون از شما

 3. حاتم گفت:

  ممنون از هنرمی بابت این مقاله ارزشمند

  1. adminhonarme گفت:

   ممنون از شما دوست عزیز

 4. کامران گفت:

  شرایط ثبت نام در هنرمی خاصه؟

  1. adminhonarme گفت:

   جهت ثبت نام در بازار آنلاین خرید و فروش صنایع دستی و دست سازه هنرمی می بایست با مراجعه به سایت هنرمی ثبت نام خودتون رو انجام دهید https://honarme.com

 5. مژده گفت:

  هنرمی خیلی به کسب و کار من رونق بخشید، تشکر ویژه اژ تیم هنرمی که از این کسب و کارهای کوچک خانگی حمایت کرد

  1. adminhonarme گفت:

   سپاس از کامنت شما دوست عزیز

 6. رامین گفت:

  من با هنرمی خیلی خوب رشد کردم و فروش خیلی خوبی رو تجربه کردم

  1. adminhonarme گفت:

   پر روزی باشید دوست عزیز

 7. گلی گفت:

  من در حوزه گلیم بافی فعالیت دارم، میتونم فروشگاه ام رو در هنرمی افتتاح کنم؟!

  1. adminhonarme گفت:

   بله برای ثبت نام کافی است به سایت هنرمی به آدرس https: //honarme.com مراجعه فرمایید

 8. ناهید گفت:

  من فروشنده محصولات هنری در جمعه بازار بودم، و از این طریق با هنرمی آشنا شدم و فروش آنلاینم رو راه اندازی کردم، خیلی خوبه که دیگه نگرانی فروش حضوری ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.